Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1553811
DzisiajDzisiaj21
WczorajWczoraj843
Ten tydzieńTen tydzień3939
Home Aktualności Szlakiem bohaterów “Kamieni na szaniec”

Szlakiem bohaterów “Kamieni na szaniec”

Do końca roku szkolnego pozostało niewiele czasu, ale klasom ósmym udało się jeszcze wyjechać na wycieczkę.

Była to wycieczka tematyczna. Podążaliśmy szlakiem bohaterów “Kamieni na szaniec” - dokumentalnej powieści Aleksandra Kamińskiego z czasów II wojny światowej i okupacji niemieckiej. Wraz z przewodnikiem z Biura Przewodnickiego “Arktour”  przemierzaliśmy Warszawę, by na chwilę zatrzymywać się w miejscach znanych z kart tej lektury, Powstania Warszawskiego czy związanych z Holocaustem.  Zwiedzaliśmy  dawną siedzibę gestapo (niemieckiej policji politycznej) w alei Szucha, (obecnie Muzeum Walki i Męczeństwa),  a także Muzeum Więzienia Pawiak - są to miejsca kaźni tysięcy Polaków, wśród których znalazł się także Jan Bytnar “Rudy”. Przeszliśmy trasę od pomnika Mikołaja Kopernika, przez Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik Nike, Redutę Bank Polski, Arsenał - miejsce akcji odbicia “Rudego” z rąk Niemców, Muranów - tereny getta warszawskiego. Wysłuchaliśmy prawdziwych historii o waleczności i ofierze z własnego życia, jaką złożyli Polsce ci  bardzo młodzi ludzie. Wycieczkę zakończyliśmy na  Powązkach Wojskowych, gdzie odwiedziliśmy powstańcze kwatery batalionów  “Zośka”i “Parasol” i zapaliliśmy symboliczne znicze na grobach Jana Bytnara, “Alka” - Aleksego Dawidowskiego, “Zośki” Tadeusza Zawadzkiego oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żony Basi . Zatrzymywaliśmy się także na “Łączce”, przy Kwaterach Smoleńskich, przy grobach wybitnych sportowców, artystów, polityków.

Kto z was chce wiedzieć, co konkretnie się wydarzyło się we wspomnianych miejscach, musi przeczytać książkę Aleksandra Kamińskiego “Kamienie na szaniec”.

 

 

 
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox