Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1035937
DzisiajDzisiaj620
WczorajWczoraj605
Ten tydzieńTen tydzień2534
Home Aktualności Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja

Świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791roku jest żelaznym punktem w programie wychowawczym każdej polskiej szkoły. To niezwykłe wydarzenie, którego obchodzenie do 1989 roku było zabronione przez komunistyczne władze, teraz jest jednym z najważniejszych dni w polskim kalendarzu. Strachowianie mają dodatkowy powód do dumy: w obradach Sejmu Czteroletniego, w jednej z najważniejszych dla Polski chwil - przyjęcia przez aklamację pierwszej w Europie nowoczesnej konstytucji, brał udział Józef Jakub Sobieski, miecznik liwski, pradziad Cypriana Norwida, właściciel Strachówki.


 

Ideą Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej jest, by uczniowie i nauczyciele nie byli tylko biernymi widzami okolicznościowej akademii , ale żeby ten dzień stał się okazją do osobistej refleksji nad własną postawą do historii i współczesności ojczyzny. Kilka dni wcześniej uczniowie starszych klas dostali za zadanie dokończenie zdania „ Jestem dumny, że jestem Polakiem, bo…”. Autentyczne odpowiedzi , w oprawie biało-czerwonych kwiatów, posłużyły za dekorację. Co napawa dumą naszych uczniów? Jan Paweł II, polska historia, przyroda, waleczni przodkowie, sukcesy sportowców, poczucie wolności, ładne dziewczyny, tradycja itd.

Akademię przygotowały panie Emilia Badurek i Jadwiga Subzda z pomocą pani Barbary Janus i technicznym wsparciem p. Sebastiana Radzio. Trud zaprezentowania historii Konstytucji 3 maja wzięli na siebie uczniowie i uczennice klas IV i VI. Teksty czytali: Monika Kukiełka, Izabela Banasik, Karolina Orzechowska, Karolina Kowalik, Patryk Kaczorowski. Wiersze recytowały: Klaudia Orzechowska, Natalia Czechowska, Oliwia Grodkowska i Alicja Żak. Wzruszającą piosenkę „Jest taki kraj” zaśpiewały gimnazjalistki: Weronika Grabowska, Ewelina Cudna, Urszula Rosa z klasy II gimnazjum. Klasa III, wymachując biało- czerwonymi kwiatami ,wznosiła okrzyki jak warszawianie w pamiętnym dniu 3 maja 1871 roku: „Vivat król! Vivat Naród! Vivat wszystkie stany!”, a pozostali uczniowie z klas młodszych spontanicznie dołączyli się do nich. Nie trzeba też było namawiać ich do recytowania „Katechizmu polskiego dziecka” ( „Kto Ty jesteś?). Okazało się, że ten wiersz znają wszystkie dzieci. Wspólnie zaśpiewaliśmy „Witaj, majowa jutrzenko”.

Akademia wzbogacona była multimediami: dźwiękami werbli, wyświetlanymi obrazami Jana Matejki, filmem „Animowana historia Polski” (zachęcam do powtórnego obejrzenia https://www.youtube.com/watch?v=2DrXgj1NwN8 ), teledyskami patriotycznego rapu.

W takie dni odżywa wiara, że patriotyzm nie jest dla młodych Polaków pustym pojęciem, obciążeniem, niepotrzebnym balastem, że w ich dorosłym, samodzielnym życiu znajdzie się miejsce dla ojczyzny.

Emilia Badurek

 

 
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox