Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1035652
DzisiajDzisiaj335
WczorajWczoraj605
Ten tydzieńTen tydzień2249
Home Aktualności Święto wolności w Strachówce

Święto wolności w Strachówce

Dziś w Zespole Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej świętowaliśmy 25 rocznicę częściowo wolnych demokratycznych wyborów. Jak tysiące i miliony Polaków świętowaliśmy odzyskanie wolności . Przygotowania do tego dnia zaczęły się dużo wcześniej. Uczniowie robili wywiady z mieszkańcami Strachówki, nauczycielami o tym jak pamiętają 1989 rok, co myślą o 25 latach przemian w Polsce. Powstał film, który dzisiaj obejrzeliśmy. Gimnazjaliści wzięli udział w konkursie na plakat o tamtym czasie. W przeddzień 3 czerwca na korytarzu szkolnym pojawiła się biało-czerwona oś czasu z historycznym kalendarium. Na przerwach radio „Wolna Europa” nadawało audycje o czerwcu 1989roku, przypominało przeboje lat osiemdziesiątych. Wszystkie klasy „dwoiły się i troiły”, aby przygotować do konkursu najładniejszy, najsmaczniejszy tort „wolności”. Atmosfera radości już od wczoraj udzielała się wszystkim.

 

Dziś od rana najmłodsi przygotowywali chorągiewki , papierowe kwiaty, starsi spotkali się w świetlicy na projekcji filmu „Mieszkańcy Strachówki o 25 latach wolności”. Następnie odbyła się debata oksfordzka z udziałem wójta pana Piotra Orzechowskiego, Grzegorza Grabowskiego prezesa Zielonkowskiego Forum Samorządowego, nauczycieli Anny Fortuny, dyr. Grażyny Kapaon, uczennic Sylwii Karkosy, Oli Cichockiej, Marleny Grabskiej i Kasi Kamińskiej. Drużyny debatowały nad tezą „Rok 1989 – w pełni wykorzystane zwycięstwo”. Po zmaganiach intelektualnych ruszyliśmy biało- czerwonym pochodem pod pomnik św. Jana Pawła II. Przy pomniku rozbrzmiały słowa polskiego Papieża wygłoszone na Placu Zbawiciela w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku „Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi” Słowa, które przyniosły zmiany. Była chwila wspólnej modlitwy za Polskę. Przed szkołą utworzyliśmy flagę, a następnie zostały ogłoszone wyniki słodkiego konkursu. Niezależne jury za najładniejszy, najciekawszy tort uznało dzieło klasy piątej. Zwycięzcy pojadą na lody do Jadowa. Nagrodzone zostały również najciekawsze plakaty. W radosnej atmosferze uczniowie świętowali w klasach, zajadając swoje „arcydzieła” z biszkoptu, bitej śmietany, truskawek, czekolady i innych smakołyków.

To było prawdziwie radosne święto we wspólnocie. Takie postawy optymizmu, wiary, współpracy chcemy budować w młodym pokoleniu. Kształtować dumę z Polski, jej osiągnięć i rozwoju ponad wszelkimi podziałami w świecie ludzi dorosłych.

Dyr. Grażyna Kapaon

 

 
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox