Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1014805
DzisiajDzisiaj5
WczorajWczoraj701
Ten tydzieńTen tydzień3715
Home Aktualności XI Powiatowy Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Cypriana Norwida

XI Powiatowy Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Cypriana Norwida

5 kwietnia 2018 roku odbył się XI Powiatowy Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości pod hasłem Rzeczpospolita Norwidowska. Uczestnicy z 15 szkół podstawowych z powiatów: mińskiego i wołomińskiego sprawdzali swoją wiedzę w pięciu konkurencjach. Pytania i zadania dotyczyły historii rodów Sobieskich i Norwidów a także skoligaconych z nimi rodzin, wywodzących się z regionu, który nazwaliśmy Rzeczpospolitą Norwidowską. Rywalizujący o cenne nagrody (tablety, głośniki, talony upominkowe do Empiku) musieli się także wykazać znajomością ostatnich lat życia Cypriana Norwida i poezji czwartego wieszcza. Podczas przerwy goście zostali podjęci poczęstunkiem przygotowanym przez panią Dorotę Wielgo z Rady Rodziców przy pomocy uczennic klasy III gimnazjum, odwiedzali Ogród Babci Hilarii, gdzie teraz pięknie kwitną krokusy, oglądali mural, nawiązywali nowe znajomości i wymieniali się wrażeniami.

Nasz konkurs ma już swoją renomę, a składa się na nią szereg elementów: współpraca z władzami powiatowymi i gminnymi, a także  instytucjami lokalnymi i oświatowymi, wysokie nagrody, miła atmosfera, a także, jak mówią nasi goście: transparentność, doskonała organizacja i poezja Norwida interpretowana przez pana Józefa Kapaona.

Główna nagroda, odbierana przy dźwięku fanfar artystyczna figurka z kolekcji Veronese, w tym roku trafiła do Zespołu Szkół w Postoliskach –miejscowości, gdzie odbył się pogrzeb Ksawerego Dybowskiego – ojca chrzestnego Norwida. Drugie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tłuszczu, a trzecie – ze  Szkoły Podstawowej we Wszeborach, o których Norwid wspomina w swej korespondencji do rodziny i przyjaciół. Nagrody za prezentację artystyczną pojechały do Stanisławowa i do Kozłów. Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Konkurs od lat przygotowywany jest przez zespól humanistyczny – panie:  Mariolę Orzechowską, Emilię Badurek, Iwonę Gajdę, Renatę Ołdak, przy wsparciu niemal całej Rady Pedagogicznej. Tradycyjny wystrój sali – gałęzie kwitnącej jabłoni, przywołujący wspomnienie rodzinnej wsi z wiersza „Wspomnienie wioski”   przygotowały panie: Mirosława Ufnal i Barbara Janus. Mógł się odbyć dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeczpospolita Norwidowska,  Gminą Strachówka, Starostwem Powiatowym w Wołominie, Gminną Biblioteką w Strachówce. Dziękujemy pani Agnieszce Piekut i LGD Równina Wołomińska za ufundowanie wyrobów cukierniczych. Dziękujemy także pani Annie Gołoś za coroczne przewodniczenie pracom komisji konkursowej, a pani Henryce Michalczewskiej (Starostwo Powiatowe) i panu Krzysztofowi Jezierskiemu (Gmina Strachówka) za pracę w jury.

 

 

 
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox