Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1206212
DzisiajDzisiaj934
WczorajWczoraj1206
Ten tydzieńTen tydzień934
Home Aktualności Śladami chłopców z „Kamieni na szaniec”

Śladami chłopców z „Kamieni na szaniec”

Piękny jesienny dzień 16 października, klasa VIII przeznaczyła na wspaniałą lekcję historii. Wraz z przewodnikiem przemierzyliśmy warszawskimi ulicami wiele kilometrów  szlakiem  dokonań Szarych Szeregów. Interesowały nas zwłaszcza postacie Jana Bytnara „Rudego”,  Macieja Aleksego Dawidowskiego „Alka”  i Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, bohaterów omawianej na lekcjach języka polskiego powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Ci młodzi chłopcy zainteresowali nas, ponieważ byli nie tylko bohaterami, ale też dobrymi przyjaciółmi, pomysłowymi i zdolnymi ludźmi, przezywali miłość i młodość jak mogli najlepiej.

W strasznych czasach wojny i okupacji niemieckiej, kiedy każdy dzień  mógł przynieść śmierć z rąk Niemców, a trudy codziennego dnia wzmagane były przez głód, brak opału, troskę o bliskich i niepewność jutra, swoją pracą w Mały Sabotażu, a potem z bronią w ręku w  Dywersji, przywracali oni Polakom godność, honor, nadzieję i, choć na chwilę, uśmiech na twarzy. Harcerze zaangażowani w konspirację malowali na murach symbole walki z okupantem, zrywali niemieckie chorągwie, a w święta narodowe wieszali biało- czerwone flagi. Za wszystkie te czyny groziła wywózka do obozów  koncentracyjnych albo kara śmierci.

Lista odważnych, bohaterskich czynów naszych bohaterów jest długa. Mogliśmy poznać tylko ich część. Zrobiły one na nas wstrząsające wrażenie.  Odwiedzone przez nas miejsca to:

· Mauzoleum Walki i Męczeństwa – muzeum mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapoalei Szucha,  miejsce martyrologii polskich bohaterów walk o niepodległość, między innymi Jan Bytnar

· Gmach Zachęty, z którego Jan Bytnar zdjął dziesięciometrową hitlerowską flagę.

· Pomnik Mikołaja Kopernika, z którego Maciej Aleksy Dawidowski sam odkręcił  tablicę zasłaniającą napis w języku polskim. Za ten czyn otrzymał honorowy pseudonim „Kopernicki”.

· Pomnik Nieznanego Żołnierza, który Niemcy usiłowali zasłaniać elementami propagandy nazistowskiej, które harcerze z Szarych Szeregów systematycznie niszczyli w akcjach sabotażowych.

· Pałac Blanka, miejsce śmierci poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego podczas Powstania Warszawskiego.

· Reduta Bank Polski  - pomnik symbol walk Powstania Warszawskiego w kształcie wielkiej Kotwicy, znaku Polski Walczącej. Za szczególnie ofiarne malowanie tego znaku Tadeusz Zawadzki został wyróżniony honorowym pseudonimem „Kotwicki”

· Arsenał – miejsce tzw. Akcji pod Arsenałem, udanej akcji odbicia Jana Bytnara z rąk niemieckich przez przyjaciół, m.in. Alka i Tadeusza Zawadzkiego „Zośkę”.

· Pawiak – carskie i niemieckie więzienie, w okresie zaborów i okupacji niemieckiej miejsce męczeństwa polskich bohaterów walk narodowowyzwoleńczych.

· Cmentarz Powązki Wojskowe, gdzie zapaliliśmy znicze pamięci na grobach Alka, Rudego, Zośki i innych harcerzy, żołnierzy AK, np. Zygmunta Kaczyńskiego  „Wesoły” i poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

· Na Cmentarzu Powązkowskim zatrzymaliśmy się także przy innych kwaterach, m.in. Kwatera na Łączce- groby żołnierzy niezłomnych, ofiar represji UB, pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej, grobach sportowców, wybitnych poetów i pisarzy.

Podziwiamy odwagę tych chłopców i dziewcząt, którzy musieli żyć w takich strasznych czasach,  a jednak umieli przezwyciężyć strach przed śmiercią i cierpieniem i będziemy zawsze o nich pamiętać. Jednak najbardziej cieszymy się, że  nasze życie może być inne, spokojniejsze, bez konieczności składania ofiary ze swojego życia.

Klasa VIII

 

 

 
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox