Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
752984
DzisiajDzisiaj471
WczorajWczoraj631
Ten tydzieńTen tydzień1102
Home Realizowane projekty

Realizowane projekty

Spotkanie z Małgorzatą Karoliną Piekarską


Pisarka i dziennikarka, Małgorzata Karolina Piekarska, gościła kiedyś w naszej szkole na spotkaniu autorskim z okazji wydania swojej książki „Klasa Pani Czajki”, a także jako juror w konkursie na portfolio „O mojej rodzinie”. Właśnie badanie i poszukiwanie rodzinnych dokumentów, wspomnień, anegdot i tajemnic, to jej specjalność. Uchyliła rąbka tajemnicy i podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami na Warsztatach Genealogicznych, na które dostaliśmy zaproszenie z pałacu w Chrzęsnem w ramach projektu „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza””. Dowiedzieliśmy się, gdzie i jak szukać informacji o rodzinie, jak pozyskać dokumenty, jakie mogą nas spotkać problemy i jak sobie możemy z nimi poradzić. Nieco zaszokowała nas, przytaczając powiedzenie Melchiora Wańkowicza: „Nie podam ręki nikomu, kto nie wie jak jego prababka z domu”. Pani Piekarska użyczyła nam swojej autorskiej prezentacji, aby każdy, kto chce rozpocząć badania nad historią swojej rodziny, miał łatwiejszy start. Nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć pracę nad naszymi drzewami genealogicznymi. Dzięki temu możemy poznać własne korzenie i nieraz fascynujące historie naszych przodków. Należy się tym zająć jak najszybciej, bo, jak mówiła, czas nieubłaganie ucieka, zacierając ślad za sobą.

 

Spotkanie klasy VIII z Anną Bikont autorką książki „Sendlerowa w ukryciu”

 

Spotkanie klasy VIII z Anną Bikont autorką książki „Sendlerowa w ukryciu”

20 listopada 2018r. klasa VIII uczestniczyła w Pałacu w Chrzęsnem w spotkaniu autorskim z Anną Bikont autorką książki "Sendlerową w ukryciu". Uczniowie obejrzeli fragment filmu dokumentalnego poświęconego życiu Żydów zgromadzonych w warszawskim getcie przeplatanego wypowiedziami Ireny Sendlerowej. Sendlerowa opowiadała o tym w jaki sposób były wyprowadzane dzieci z getta, dokąd trafiały po zdobyciu odpowiednich dokumentów i jak wyglądało ich życie po wojnie. Następnie mogliśmy posłuchać rozmowy p. E. Szymańskiej z Teatru Mazowieckiego z autorką książki o Irenie Sendlerowej. Pani A. Bikont opowiedziała co ją skłoniło do napisania książki. Napisała ją przypadkiem. Nie chciała pisać o Irenie Sendlerowej. Chciałam opisać to, jak trudno było uratować jedno żydowskie dziecko, a co dopiero mityczne dwa i pół tysiąca. Mówiła też w jaki sposób gromadziła materiały do książki.W mojej książce nic nie jest super - mówiła autorka, poza bohaterskim kręgiem kobiet, które wraz z Ireną Sendlerową pomagały ratować żydowskie dzieci. Oczywiście opowiadam historie tych, którzy przeżyli, więc w tym sensie książka jest nazbyt optymistyczna. Większość nie przeżyła. I to jest okropne, smutne i przygnębiające.

W czasie spotkania dowiedzieliśmy się też wielu faktów z życia Ireny Sendlerowej.

Więcej…

 

Co nam zostało z tych lat.

„Co nam zostało z tych lat” to program kabaretowy, który powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeczpospolita Norwidowska w ramach obchodów 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Reżyserką programu jest pani Emilia Badurek, scenografię przygotowała pani Iwona Gajda, aktorzy to uczniowie klas IV-VIII. Obsługa techniczna i montaż filmu pan Sebastian Radzio. W lata dwudzieste i trzydzieste, klimat przedwojennej Warszawy zaprosił nas sam mistrz słowa Julian Tuwim. Premiera odbyła się 29 listopada na wieczorze zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska dla mieszkańców naszej gminy i laureatów powiatowych konkursów literackiego „W poszukiwaniu bohaterów naszej niepodległości” i fotograficznego „Rodzina dla Niepodległej” oraz szkolnych konkursów plastycznego i poetyckiego przeprowadzonych z okazji 100.lecia naszej szkoły. Program spotkał się z wielkim uznaniem gości. Brawom nie była końca. Usłyszeliśmy od wójta gminy pana Piotra Orzechowskiego, że „nie trzeba jechać do Warszawy, aby zobaczyć świetny kabaret i poczuć się jak w przedwojennej kawiarni”.

Więcej…

 

„Z kagankiem oświaty przez stulecie” – gra terenowa

W poniedziałek 22 października 2018 r.  odbyła się w naszej szkole gra terenowa. Było to jedno z zadań w ramach projektu „Łączy nas Niepodległa”, który realizuje w programie „Godność, wolność, niepodległość”  Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tematem gry były osoby, wydarzenia z naszej gminy, które miały swój wkład w odzyskiwanie niepodległości. Nie zabrakło odniesień do twórczości Cypriana Norwida. Grę przygotowały panie Emilia Badurek i Barbara Janus oraz pan Krzysztof Załęski. Uczniowie w kilkuosobowych grupach pokonywali trasę zaliczając kolejne zadania na punktach, na których stali nauczyciele. W tym czasie mamy z rady rodziców przygotowywały gofry, a panie z kuchni hamburgery, jako podziękowanie za wkład uczniów w obchody 100 – lecia naszej szkoły. Gra zakończyła się słodką  niespodzianką. Dwa najlepsze zespoły, które zdobyły największą ilość punktów otrzymają nagrody.

Więcej…

 

W podróży z Benedyktem Polakiem i Tonim Halikiem

We wtorek 20 listopada klasa VI po raz drugi odwiedziła Pałac w Chrzęsnem w ramach „Literackich spotkań Mazowsza”. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z przedstawicielami wydawnictwa „Dwie Siostry”, którzy przygotowali prapremierę książki Andrzeja Fedorowicza „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków”. Przy muzyce na żywo młodzież wysłuchała fragmentów dwóch rozdziałów książki, która ukaże się w księgarniach na początku nowego roku. Podróżowaliśmy razem Benedyktem Polakiem do średniowiecznej Mongolii i Tonim Halikiem po Ameryce Południowej i Ameryce Północnej. Drugą częścią spotkania były warsztaty. Uczniowie na specjalnie przygotowanych „walizkach” rysowali, wyklejali rzeczy, które zabraliby w podróż swojego życia w wybrane miejsce na świecie.

Warsztaty były super, a teraz czekamy z niecierpliwością na książkę.

Dyr. Grażyna Kapaon

Więcej…

 
Więcej artykułów…
Facebook Slide Likebox