Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
752971
DzisiajDzisiaj458
WczorajWczoraj631
Ten tydzieńTen tydzień1089
Home Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Spotkanie z Małgorzatą Karoliną Piekarską


Pisarka i dziennikarka, Małgorzata Karolina Piekarska, gościła kiedyś w naszej szkole na spotkaniu autorskim z okazji wydania swojej książki „Klasa Pani Czajki”, a także jako juror w konkursie na portfolio „O mojej rodzinie”. Właśnie badanie i poszukiwanie rodzinnych dokumentów, wspomnień, anegdot i tajemnic, to jej specjalność. Uchyliła rąbka tajemnicy i podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami na Warsztatach Genealogicznych, na które dostaliśmy zaproszenie z pałacu w Chrzęsnem w ramach projektu „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza””. Dowiedzieliśmy się, gdzie i jak szukać informacji o rodzinie, jak pozyskać dokumenty, jakie mogą nas spotkać problemy i jak sobie możemy z nimi poradzić. Nieco zaszokowała nas, przytaczając powiedzenie Melchiora Wańkowicza: „Nie podam ręki nikomu, kto nie wie jak jego prababka z domu”. Pani Piekarska użyczyła nam swojej autorskiej prezentacji, aby każdy, kto chce rozpocząć badania nad historią swojej rodziny, miał łatwiejszy start. Nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć pracę nad naszymi drzewami genealogicznymi. Dzięki temu możemy poznać własne korzenie i nieraz fascynujące historie naszych przodków. Należy się tym zająć jak najszybciej, bo, jak mówiła, czas nieubłaganie ucieka, zacierając ślad za sobą.

 

Spotkanie klasy VIII z Anną Bikont autorką książki „Sendlerowa w ukryciu”

 

Spotkanie klasy VIII z Anną Bikont autorką książki „Sendlerowa w ukryciu”

20 listopada 2018r. klasa VIII uczestniczyła w Pałacu w Chrzęsnem w spotkaniu autorskim z Anną Bikont autorką książki "Sendlerową w ukryciu". Uczniowie obejrzeli fragment filmu dokumentalnego poświęconego życiu Żydów zgromadzonych w warszawskim getcie przeplatanego wypowiedziami Ireny Sendlerowej. Sendlerowa opowiadała o tym w jaki sposób były wyprowadzane dzieci z getta, dokąd trafiały po zdobyciu odpowiednich dokumentów i jak wyglądało ich życie po wojnie. Następnie mogliśmy posłuchać rozmowy p. E. Szymańskiej z Teatru Mazowieckiego z autorką książki o Irenie Sendlerowej. Pani A. Bikont opowiedziała co ją skłoniło do napisania książki. Napisała ją przypadkiem. Nie chciała pisać o Irenie Sendlerowej. Chciałam opisać to, jak trudno było uratować jedno żydowskie dziecko, a co dopiero mityczne dwa i pół tysiąca. Mówiła też w jaki sposób gromadziła materiały do książki.W mojej książce nic nie jest super - mówiła autorka, poza bohaterskim kręgiem kobiet, które wraz z Ireną Sendlerową pomagały ratować żydowskie dzieci. Oczywiście opowiadam historie tych, którzy przeżyli, więc w tym sensie książka jest nazbyt optymistyczna. Większość nie przeżyła. I to jest okropne, smutne i przygnębiające.

W czasie spotkania dowiedzieliśmy się też wielu faktów z życia Ireny Sendlerowej.

Więcej…

 

W podróży z Benedyktem Polakiem i Tonim Halikiem

We wtorek 20 listopada klasa VI po raz drugi odwiedziła Pałac w Chrzęsnem w ramach „Literackich spotkań Mazowsza”. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z przedstawicielami wydawnictwa „Dwie Siostry”, którzy przygotowali prapremierę książki Andrzeja Fedorowicza „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków”. Przy muzyce na żywo młodzież wysłuchała fragmentów dwóch rozdziałów książki, która ukaże się w księgarniach na początku nowego roku. Podróżowaliśmy razem Benedyktem Polakiem do średniowiecznej Mongolii i Tonim Halikiem po Ameryce Południowej i Ameryce Północnej. Drugą częścią spotkania były warsztaty. Uczniowie na specjalnie przygotowanych „walizkach” rysowali, wyklejali rzeczy, które zabraliby w podróż swojego życia w wybrane miejsce na świecie.

Warsztaty były super, a teraz czekamy z niecierpliwością na książkę.

Dyr. Grażyna Kapaon

Więcej…

 

Literackie Serce Mazowsza

W ramach programu Literackie Serce Mazowsza 23 października 2018 r. uczniowie klas IV wraz z wychowawcami p. Jolantą Staniszewską i p. Krzysztofem Załęskim odwiedzili pałac w Chrzęsnym. Mieliśmy możliwość wziąć udział w spotkaniu  z pisarzem, nauczycielem i polonistą Jarosławem Górskim. Pisarz opowiadał o swojej książce „Strzała dla komendanta. Historia przed 100 lat”. Wraz z autorem widownia przeniosła się do dawnych czasów, aby z zaciekawieniem wysłuchać opowieści o obowiązkach swoich rówieśników, ich zabawach, a także o zwyczajach sprzed wieku. Prowadzący chętnie odpowiadał na dociekliwe pytania uczniów. Chętni mogli również spróbować własnych sił w grze w jaką grały dzieci 100 lat temu.

Jolanta Staniszewska

Więcej…

 

Klasa 3 SP na spotkaniu literackim

Klasa 3 SP na spotkaniu literackim „CHRZĘSNE – LITERACKIE SERCE MAZOWSZA 2018. Chrzęsne chrzęści polszczyzną”

16 X b.r. klasa III SP uczestniczyła w spotkaniu literackim programu „Chrzęsne chrzęści polszczyzną”. Jak dowiedzieliśmy się przed wyjazdem Pałac w Chrzęsnem od trzech lat jest miejscem spotkań miłośników literatury – odwiedzają go dziennikarze pisarze, aktorzy, reżyserzy. Publiczność bierze udział w spotkaniach autorskich, projekcjach filmowych, słuchowiskach radiowych, debatach, warsztatach literackich i językowych, konkursach i quizach. 2 października 2018 roku ruszyła 3. edycja programu organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i Powiat Wołomiński.

Więcej…

 
Więcej artykułów…
Facebook Slide Likebox