Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1584608
DzisiajDzisiaj236
WczorajWczoraj1072
Ten tydzieńTen tydzień1308
Home Nasz Patron Rzeczpospolita Norwidowska Dzień Norwidowski 2020

Dzień Norwidowski 2020

 

Dzień Norwidowski  - „Z naszej ziemi się wywodził…”

24 września obchodziliśmy 199 rocznicę urodzin Cypriana Norwida.  Jest ona zawsze dobrym pretekstem do rozważań na temat imienia naszej Szkoły, Szkoły im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej oraz wartości leżących u jej podłoża. Często ludzie pytają nas, dlaczego takie imię, a nie Cypriana Norwida, czym jest Rzeczpospolita Norwidowska? Odpowiadamy, sięgając do genezy słów,  że Rzeczpospolita to dobro wspólne, Norwidowska to cała historia rodziny Norwidów od pradziadków, dziadków, rodziców wieszcza mieszkających w Strachówce w pierwszej połowie XIX wieku. To ziemie i wioski z dworami i dworkami,  które odwiedzał Norwid. To jego życie i twórczość. Wszystko to składa się na nasze wspólne, lokalne dziedzictwo, historię miejsca, w którym żyjemy. Nic więc dziwnego, że jak co roku  zorganizowaliśmy Dzień Norwidowski w dniu urodzin Poety, który jest najjaśniejszym diamentem tego rodu.

 

 

Uczniowie klas 1-3 otrzymali tort z zadaniami, przemierzyli pięć stacji, w tym szkolną ścieżkę edukacyjną o Rzeczpospolitej Norwidowskiej, która znajduje się przed budynkiem szkoły. Zadania w tej grze miały na celu przybliżenie uczniom wiadomości związanych z poetą, jego rodziną oraz ideą Rzeczpospolitej Norwidowskiej. Uczniowie spacerowali po ogrodzie Hilarii Sobieskiej -  prababki poety, pod której opieką przebywał przez kilka lat po śmierci matki, układali mapę z puzzli, rozwiązywali szyfr, układali z rozsypanki motto  i hymn szkoły, uzupełniali drzewo genealogiczne i wykonali pracę plastyczną pod tytułem „Norwid patrzy na współczesną Strachówkę”. Na trasę gry terenowej wyruszyły następujące grupy: Laskowo – Głuchy- miejsce narodzin Cypriana Norwida, Strachówka- tu się poznali Ludwika Zdzieborska i Jan Norwid, czyli rodzice Norwida, Sulejów- miejsce ich ślubu oraz Dąbrówka, Dębinki i Postoliska.

W świętowaniu brali też udział nasi najmłodsi uczniowie. Przedszkolaki spacerowały po Strachówce i słuchały opowieści o rodzinie Norwidów i Sobieskich.  Na zakończenie były cukierki od jubilata,  zawinięte w papierki z cytatem pochodzącym z utworu Cypriana Norwida pt. „Częstochowskie wiersze”. Dzieci mają zilustrować swój fragment. Za najciekawsze prace zostaną przyznane nagrody.

Program dnia został przygotowany przez zespół nauczycieli w składzie: Agnieszka Stachurska, Katarzyna Pogorzelska, Urszula Markowicz, Jolanta Sawicka- Łopata i Barbara Janus

Uczniowie klas starszych, spędzili 2 godziny z wychowawcą, rozwiązując zagadki w grupach, w formie escape roomu, również poszerzając swą wiedzę o patronie. Nieoficjalnie  rozpoczęliśmy rok Cypriana Norwida w 200 rocznicę jego urodzin.

Barbara Janus, Grażyna Kapaon

 

 
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox