Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1769837
DzisiajDzisiaj276
WczorajWczoraj796
Ten tydzieńTen tydzień2726
Home Nasz Patron Sylwetka Poety

Sylwetka Poety

Dzień urodzin Cypriana Norwida 2014

24 września to dzień urodzin Cypriana Norwida. W naszej szkole ten dzień nazywamy norwidowskim i w różny sposób świętujemy kolejną, w tym roku 193, rocznicę tego wydarzenia. W parafialnym kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Strachówce odbyła się Msza święta w intencji wspólnoty Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej i Cypriana Norwida. Bardzo piękną modlitwę powszechną i komentarz do procesji z darami, czytany przez uczniów, przygotowała pani Emilia Badurek.

Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Wzięli w niej udział niespodziewani, niezwykli goście. Była to sześcioosobowa delegacja Banku Światowego m.in. z Nowego Jorku, którą gościł wójt gminy Strachówka Piotr Orzechowski. Goście złożyli kwiaty przy płaskorzeźbie Cypriana Norwida. Odśpiewaliśmy hymn szkoły, a następnie wszyscy udali się na salę gimnastyczną. Tam wysłuchaliśmy części artystycznej, na którą złożyły się prezentacje laureatów konkursów Norwidowskich, w których brali udział uczniowie naszej szkoły.

Więcej…

 

VII Powiatowy Konkurs Wiedzy o życiu i twórczości Cypriana Norwida

W Zespole Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce 25 i 26 marca odbył się VII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Cypriana Norwida pod hasłem Rzeczpospolita Norwidowska, który adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Uczestniczą w nim trzy osobowe drużyny. Konkurs składa się z dwóch części, wiedzowej, obowiązkowej dla wszystkich i prezentacji artystycznej dla chętnych. Pierwszego dnia zmierzyły się drużyny ze szkół podstawowych z Wszebor, Jadowa, Mokrej Wsi i Strachówki. Na podium stanęły Jadów III miejsce, Wszebory II miejsce i Strachówka I miejsce. Nagrodę za prezentacje artystyczną otrzymała Katarzyna Suchocka ze Szkoły Podstawowej w Jadowie. Zmagania zespołów sędziowali pan Andrzej Zbyszyński reprezentujący Starostwo Powiatu Wołomińskiego, Beata Trojanek wiceprezes LGD Równiny Wołomińskiej, Anna Gołoś kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Strachówce i Renata Karyś doradca rolny w UG w Strachówce.

Więcej…

 

Dzień norwidowski w 192 rocznicę urodzin Cypriana Norwida

„Serce, tu czujesz strony rodzinne…”


Choć nosimy imię Rzeczpospolitej Norwidowskiej, na dzień patrona wybraliśmy rocznicę urodzin Cypriana Norwida - 24 września. Zespół humanistyczny (panie: Emilia Badurek, Iwona Gajda, Barbara Janus, Renata Ołdak i Mariola Orzechowska)wspomagany przez koleżanki i kolegów przygotowuje ciekawe i inspirujące zadania, dzięki którym uczniowie poznają ideę Rzeczpospolitej Norwidowskiej, osobę poety, ale także historię Polski, w którą wpisuje się on i jego rodzina, chociażby Józef Jakub Sobieski – poseł na Sejm Czteroletni.

 

Więcej…

 

Dzień Norwidowski II

 

W dniu 24 września 2012 roku w Zespole Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej odbył się kolejny Dzień Norwidowski. Uroczyście obchodziliśmy 191 rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Rano, w pochodzie za sztandarem szkoły, uczniowie i nauczyciele przeszli do kościoła, gdzie Mszę Świętą odprawił ks. Mieczysław Jerzak. Ksiądz proboszcz mówiąc o Miłości nawiązał w swoim kazaniu do pięknego wiersza C Norwida „Monolog”odczytanego na początku mszy św. Fragment tego utworu jest mottem szkoły „kto pracował na miłość, ten potem z Miłością pracować będzie To jest szczęście prawdziwe innego szczęścia nie masz”.

 

Więcej…

 

Norwid, Jan Paweł II i Strachówka

Najpierw przyszedł na świat Cyprian Norwid, 199 lat później urodził się Karol Wojtyła. „Kolebką” Cypriana Norwida była Ziemia Radzymińska, Karola Wojtyły, Ziemia Wadowicka. Te odległe obszary Polski zbliżyły się bardzo we wdzięcznej pamięci Papieża-Polaka. Karol Wojtyła całe życie dziękował Bogu za miejsce, w którym wszystko się dla niego zaczęło i za miejsce, które przeszło do historii pod nazwą „Cudu nad Wisłą”. 13 czerwca 1999 ze łzami w oczach Papież modlił się na cmentarzu w Radzyminie: „wiem, że wobec tych, którzy polegli w bitwie o Warszawę, w "Cudzie nad Wisłą" zaciągnąłem szczególny dług wdzięczności. I to chciałem wam powiedzieć, a raczej wyznać tu właśnie, w waszej nowej diecezji, warszawsko - praskiej, gdzie znajduje się Radzymin i gdzie są ślady tego olbrzymiego wysiłku żołnierzy, oficerów, generałów, Marszałka. Wszystko to razem jest tam wpisane, w te mogiły, które po nich pozostały”. Papież miał obraz tych miejsc, i tych wydarzeń, przed oczami w Castel Gandolfo każdego dnia. Lubił o tym mówić „na świadectwo prawdzie historycznej”: - „Otóż te malowidła kazał w kaplicy w Castel Gandolfo wymalować papież Pius XI, który podczas Bitwy Warszawskiej, w 1920 roku był nuncjuszem apostolskim w Warszawie. To jego decyzja, jego inicjatywa sprawiła, że Papież Polak zastał tam, w tej kaplicy, dzieje swego narodu. A w szczególności wydarzenia tak mi bliskie, bo - jak już powiedziałem w Radzyminie - właśnie wtedy, w 1920 roku, gdy bolszewicy szli na Warszawę, wtedy się urodziłem.”  Papież jest nauczycielem pamięci i wdzięczności.

 

Więcej…

 
Więcej artykułów…
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox