Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1299662
DzisiajDzisiaj441
WczorajWczoraj773
Ten tydzieńTen tydzień1214
Home Nasz Patron Vademecum IX Vademecum 2013 – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida

IX Vademecum 2013 – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida

 

 

Pierwsze „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida” odbyło się 17 kwietnia  2005 roku podczas wizyty nauczycieli szkół partnerskich z Danii, W. Brytanii, Norwegii i Czech w Szkole Podstawowej w Strachówce. Była to kolejna wizyta studyjna w ramach programu Socrates Comenius realizowanego przez naszą szkołę. Od samego początku „Vademecum” było świętem szkoły. Na początku szkoły bez imienia, o które ubiegaliśmy się pięć lat, a  od 2007 roku świętem Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej.

 

 

 

IX „Vademecum 2013 – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida” zorganizowane zostało po raz kolejny   przez Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska we współpracy z  Zespołem  Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej, wójta gminy Strachówka pana Piotra Orzechowskiego i wójta gminy Jadów pana Dariusza Kokoszki.  To już drugie bardzo ważne wydarzenie w Strachówce w ramach powiatowych obchodów  roku Cypriana Norwida w 130 rocznicę śmierci poety, noszących  wspólny tytuł Dziedzictwo Norwida w Powiecie Wołomińskim.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele p w Wniebowzięcia NMP w Strachówce, którą odprawił proboszcz ks. Mieczysław Jerzak. Następnie odbyło się odsłonięcie, pierwszej z dwóch,  tablic Rzeczpospolita Norwidowska. Upamiętnia ona wydarzenie z 25 kwietnia 1818 roku, ślub rodziców  Cypriana Ludwiki i Jana Norwidów. Przecięcia biało-czerwonej wstęgi dokonali wójt gminy Strachówka Piotr Orzechowski i ksiądz proboszcz Mieczysław Jerzak.

Korowód weselny bryczek i wozów konnych wyruszył do Sulejowa. Tam odbył się koncert zespołu Varsovia Bras Quintet. Pieśni i piosenki śpiewał znany polski tenor Piotr Rafałko. Muzyka przeplatała się z recytacją poezji Cypriana Norwida w wykonaniu młodzieży z Jadowa. Tę część uroczystości organizowała pani Halina Filemonowicz dyrektor Gminnego Domu Kultury w Jadowie. Serdecznie dziękujemy. Po koncercie ks. Józef  Rutkowski, proboszcz parafii w Sulejowie i wójt gminy Jadów Dariusz Kokoszka dokonali odsłonięcia drugiej tablicy Rzeczpospolita Norwidowska.

W drodze powrotnej delegacja Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska,  nasi uczniowie, vice burmistrz Wołomina pan Sylwester Jagodziński, wójtowie gmin Jadowa i Strachówki,  złożyli kwiaty na grobie księdza Jakuba Dosta, który udzielał ślubu rodzicom Norwida.

Część biesiadna odbyła się w sali gimnastycznej. Zebranych gości wśród których była m.in. reprezentująca starostę powiatu wołomińskiego pana Piotra Uścińskiego pani Małgorzata Łoń przywitali współorganizatorzy imprezy wójtowie Strachówki i Jadowa. Biesiada rozpoczęła się zgodnie z polską tradycją polonezem w wykonaniu uczniów klas trzecich gimnazjum. Piękny  układ taneczny przygotowała pani  Renata Ołdak.  „Szlachta” zaprosiła do wspólnego wykonania poloneza  gospodarzy i gości.

Wysłuchaliśmy krótkiego programu w wykonaniu pań z Koła Gospodyń Wiejskich ze Strachówki.  Swojskie jedzenie na biesiadę przygotowało KGW z Równego, KGW ze Strachówki, Stowarzyszenie Niesiemy Pomoc, Dajemy Radość z Rozalina, Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska i  Rada Rodziców naszej szkoły  Do tańca dorosłym i dzieciom  przygrywał zespół STM z Kobyłki, a zabawa  trwała do późnego wieczora.

Dziękujemy wszystkim Państwu, nauczycielom, pracownikom administracji,którzy włożyli swój czas, pracę i serce w organizację IX „Vademecum 2013 – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida”. Bardzo serdecznie dziękuję organizacjom pozarządowym zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia i uczniom klas III naszego gimnazjum. Byliście wspaniali.

Dyrektor Grażyna Kapaon

Impreza finansowana była ze środków Powiatu Wołomińskiego, Gminy Strachówka i Gminy Jadów.

 

 

 
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox