Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1299656
DzisiajDzisiaj435
WczorajWczoraj773
Ten tydzieńTen tydzień1208
Home Niecodzienne lekcje

Niecodzienne lekcje

Spektakl „Przyjdź Mikołaju” w Wyszkowie

 

10 grudnia dzieci z Oddziału Przedszkolnego i klasy I pod opieką pań: Jolanty Sawickiej- Łopaty i Krystyny Ołdak udały się na wycieczkę do Wyszkowa na spektakl „Przyjdź Mikołaju”. Przedstawienie teatralne wykonał zespół aktorów Teatru Lektur Szkolnych. Bohater spektaklu Krasnal wraz z mieszkańcami różnych regionów świata i panią Zimą prowadził widzów na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Pełna sala dzieci śpiewała razem z aktorami „Mikołaju, Mikołaju wszystkie dzieci Cię wołają: przyjdź, przyjdź , przyjdź”. Kiedy długo oczekiwany gość przybył radości było co niemiara. Dzieci usłyszały wiele mądrych słów, życzenia świąteczne od Mikołaja i mikołajkowe czekoladki. Dla wszystkich dzieci wyjazd był wielkim wydarzeniem, bo był to dla wielu z nich pierwszy pobyt w dużej sali widowiskowej na przedstawieniu teatralnym.

Krystyna Ołdak


 

 

 

Spotkanie z Barbarą Gawryluk

W dniu 5 grudnia 2019 r. uczniowie klasy 1 naszej szkoły wyjechali po raz drugi w tym roku do Pałacu w Chrzęsnem. Celem był udział spotkaniu autorskim z Barbarą Gawryluk w cyklu spotkań pn. „Ocali nas przyroda”. Ale jeszcze przed spotkaniem na korytarzu dzieci obejrzały wystawę ilustracji Janusza Grabiańskiego. Był to przedostatni dzień festiwalu „Chrzęsne literackie serce Mazowsza”. Barbara Gawryluk to dziennikarka Radia Kraków i autorka książek dla dzieci. Uczniowie na spotkaniu dowiedzieli się jak żyć ekologicznie, podawali argumenty, gdzie lepiej się mieszka - na wsi czy w mieście. Pisarka przedstawiła też dzieciom bohaterów swoich książek, rozdawała autografy i pasjonująco opowiadała o swoich podróżach. To było bardzo ciekawe spotkanie i dzieci już zapowiedziały, których książek będą szukać w bibliotece. Wymieniały: „Tutu. Opowieść o śwince, która marzyła o rajskiej wyspie”, „Apa, pies zaprzęgowy”, „Owocowe bajki”, „Klifka”, „W Zielonej Dolnie”, „Pudełko pełne kotów”.

Krystyna Ołdak

Więcej…

 

Warsztaty z p. Michałem Zabłockim

W dniu 21  listopada 2019 r. uczniowie klasy 1 naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Michałem Zabłockim. Spotkanie odbyło się w gościnnych progach  Pałacu w Chrzęsnem. Już po raz kolejny nasza szkoła, wraz z wieloma innymi, została zaproszona do udziału  w programie „Chrzęsne literackie serce Mazowsza”. Tym razem program IV edycji przebiega pod nazwą  „Ocali nas przyroda’, stąd motywem przewodnim spotkania była ekologia i przyroda, ale i poezja. W trakcie spotkania warsztatowego dzieci słuchały wierszy i rozmawiały z p. Michałem Zabłockim o poezji.


Dowiedziały się, czym jest „licentia poetica”, metafora i inne środki, którymi posługują się poeci. A wszystko musiały wymalować i pokolorować na ilustracjach do wierszy. Spotkanie w miłej i swobodnej atmosferze dostarczyło dzieciom wiedzy o swobodzie  tworzenia,  roli naszej wyobraźni i wolności do  twórczości. Przy okazji dyskusji został omówiony temat palonych w  piecach śmieci i wpływie tych działań na nasze zdrowie. Dzieci, początkowo nieco onieśmielone, opuściły spotkanie pełne wrażeń i  ekscytacji. Bo taka niecodzienna forma zajęć i spotkanie z pisarzem nie zdarza się często.

Krystyna Ołdak

 

 

„Kuferek Mickiewicza"

W dniu 7 listopada uczniowie klas VII a, VII b i VIII naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z Jarosławem Mikołajewskim poetą, prozaikiem, i reporterem, który na co dzień pracuje w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Spotkanie odbyło się w Pałacu w Chrzęsnem w ramach IV edycji programu „Chrzęsne literackim sercem Mazowsza” pod tytułem „Ocali nas przyroda”. Uczniowie wysłuchali wspaniałej opowieści pod tytułem „Kuferek Mickiewicza, czyli życiowa podróż Adama Mickiewicza z Wilna” przeplatanej fragmentami wierszy poety. Młodzież miała okazję „zobaczyć” wieszcza w zupełnie innej odsłonie. Pan Mikołajewski „odbrązowił” nieco poetę, zainspirował do czytania poezji i młodzieńczych literackich poszukiwań. Chętni mogli kupić książeczkę jego autorstwa pt. „Kuferek Adama Mickiewicza”. W oczekiwaniu na autobus uczniowie obejrzeli wystawę ilustracji, książek i pocztówek projektowanych przez Janusza Grabińskiego, autora m.in. obrazków w Elementarzu Mariana Falskiego. Odpoczęli w pięknym, jesiennym, dworskim parku. Kolejne spotkanie z literaturą w Chrzęsnem już niebawem.

Grażyna Kapaon

Więcej…

 

„Ocali nas przyroda”- wyjazd klas II-IV do pałacu w Chrzęsnem

W dniu 7 listopada 2019 r. grupa uczniów klas II- IV uczestniczyła w dwóch spotkaniach w Pałacu w Chrzęsnem, w ramach programu Chrzęsne literackie serce Mazowsza edycja IV „Ocali nas przyroda”. Najpierw swoją książkę pt. „ZOO” zaprezentowali nam poeta Jarosław Mikołajewski i ilustratorka Elżbieta Wasiuczyńska. Książka (jak powiedział sam autor) powstała w hołdzie Janowi Brzechwie i zwierzętom. Po krótkim relaksie w jesiennym, przypałacowym parku udaliśmy się na drugie spotkanie pod hasłem „Ratujemy Mateczkę Ziemię”, które prowadził pan Tomasz Samojlik – naukowiec, pracownik Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Pan Tomasz zawodowo i z zamiłowania „rozgryza” zagadki z przeszłości Puszczy Białowieskiej, a nocami, zamiast spać, przekłada wiedzę przyrodniczą na język książek dla najmłodszych, książek obrazkowych i komiksów. W niezwykle ciekawy sposób opowiedział nam o swojej pracy oraz nauczył dzieci rysowania postaci różnych zwierząt z wykorzystaniem techniki „dwóch ziemniaczków”. Obydwa spotkania dostarczyły nam wielu wrażeń i mogliśmy się z nich wiele dowiedzieć, np. dlaczego zęby ryjówki mają kolor czerwony. Otrzymaliśmy też kilkanaście egzemplarz komiksu edukacyjnego pt. „Ratujmy Mateczkę Ziemię”, które otrzymali zwycięzcy krótkiego quizu z wiadomości zapamiętanych ze spotkań.

Barbara Janus

Więcej…

 
Więcej artykułów…
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox