Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
968523
DzisiajDzisiaj148
WczorajWczoraj922
Ten tydzieńTen tydzień3887
Home Niecodzienne lekcje

Niecodzienne lekcje

Warsztaty z p. Michałem Zabłockim

W dniu 21  listopada 2019 r. uczniowie klasy 1 naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Michałem Zabłockim. Spotkanie odbyło się w gościnnych progach  Pałacu w Chrzęsnem. Już po raz kolejny nasza szkoła, wraz z wieloma innymi, została zaproszona do udziału  w programie „Chrzęsne literackie serce Mazowsza”. Tym razem program IV edycji przebiega pod nazwą  „Ocali nas przyroda’, stąd motywem przewodnim spotkania była ekologia i przyroda, ale i poezja. W trakcie spotkania warsztatowego dzieci słuchały wierszy i rozmawiały z p. Michałem Zabłockim o poezji.


Dowiedziały się, czym jest „licentia poetica”, metafora i inne środki, którymi posługują się poeci. A wszystko musiały wymalować i pokolorować na ilustracjach do wierszy. Spotkanie w miłej i swobodnej atmosferze dostarczyło dzieciom wiedzy o swobodzie  tworzenia,  roli naszej wyobraźni i wolności do  twórczości. Przy okazji dyskusji został omówiony temat palonych w  piecach śmieci i wpływie tych działań na nasze zdrowie. Dzieci, początkowo nieco onieśmielone, opuściły spotkanie pełne wrażeń i  ekscytacji. Bo taka niecodzienna forma zajęć i spotkanie z pisarzem nie zdarza się często.

Krystyna Ołdak

 

 

„Kuferek Mickiewicza"

W dniu 7 listopada uczniowie klas VII a, VII b i VIII naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z Jarosławem Mikołajewskim poetą, prozaikiem, i reporterem, który na co dzień pracuje w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Spotkanie odbyło się w Pałacu w Chrzęsnem w ramach IV edycji programu „Chrzęsne literackim sercem Mazowsza” pod tytułem „Ocali nas przyroda”. Uczniowie wysłuchali wspaniałej opowieści pod tytułem „Kuferek Mickiewicza, czyli życiowa podróż Adama Mickiewicza z Wilna” przeplatanej fragmentami wierszy poety. Młodzież miała okazję „zobaczyć” wieszcza w zupełnie innej odsłonie. Pan Mikołajewski „odbrązowił” nieco poetę, zainspirował do czytania poezji i młodzieńczych literackich poszukiwań. Chętni mogli kupić książeczkę jego autorstwa pt. „Kuferek Adama Mickiewicza”. W oczekiwaniu na autobus uczniowie obejrzeli wystawę ilustracji, książek i pocztówek projektowanych przez Janusza Grabińskiego, autora m.in. obrazków w Elementarzu Mariana Falskiego. Odpoczęli w pięknym, jesiennym, dworskim parku. Kolejne spotkanie z literaturą w Chrzęsnem już niebawem.

Grażyna Kapaon

Więcej…

 

„Ocali nas przyroda”- wyjazd klas II-IV do pałacu w Chrzęsnem

W dniu 7 listopada 2019 r. grupa uczniów klas II- IV uczestniczyła w dwóch spotkaniach w Pałacu w Chrzęsnem, w ramach programu Chrzęsne literackie serce Mazowsza edycja IV „Ocali nas przyroda”. Najpierw swoją książkę pt. „ZOO” zaprezentowali nam poeta Jarosław Mikołajewski i ilustratorka Elżbieta Wasiuczyńska. Książka (jak powiedział sam autor) powstała w hołdzie Janowi Brzechwie i zwierzętom. Po krótkim relaksie w jesiennym, przypałacowym parku udaliśmy się na drugie spotkanie pod hasłem „Ratujemy Mateczkę Ziemię”, które prowadził pan Tomasz Samojlik – naukowiec, pracownik Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Pan Tomasz zawodowo i z zamiłowania „rozgryza” zagadki z przeszłości Puszczy Białowieskiej, a nocami, zamiast spać, przekłada wiedzę przyrodniczą na język książek dla najmłodszych, książek obrazkowych i komiksów. W niezwykle ciekawy sposób opowiedział nam o swojej pracy oraz nauczył dzieci rysowania postaci różnych zwierząt z wykorzystaniem techniki „dwóch ziemniaczków”. Obydwa spotkania dostarczyły nam wielu wrażeń i mogliśmy się z nich wiele dowiedzieć, np. dlaczego zęby ryjówki mają kolor czerwony. Otrzymaliśmy też kilkanaście egzemplarz komiksu edukacyjnego pt. „Ratujmy Mateczkę Ziemię”, które otrzymali zwycięzcy krótkiego quizu z wiadomości zapamiętanych ze spotkań.

Barbara Janus

Więcej…

 

Bal u Marchewki

 

Uczniowie klasy III zaprezentowali swoim młodszym kolegom scenkę pt. „Bal u Marchewki”. Jej celem było zachęcenie do spożywania warzyw. Swoje wartości odżywcze zaprezentowały między innymi: papryka, dynia, fasola, kapusta i pomidor. Był również taniec warzyw z publicznością. Mamy nadzieję, że w wszystkie dzieci (zarówno te, które przygotowały scenkę, jak i te, które ją oglądały) chętniej będą sięgały po warzywa.

Pamiętajcie! W warzywach jest moc!

Barbara Janus – wych. klasy III

Więcej…

 

„Od bielika do mysikrólika”

17 pażdziernika klasa Va i Vb wraz ze swoimi wychowawcami uczestniczyli w spotkaniu , które odbyło się w pałacu w Chrzęsnym w ramach cyklu spotkań „Ocali nas przyroda”. Spotkanie pod hasłem „Od bielika do mysikrólika” poprowadził znawca flory i fauny Wisły i Puszczy Białowieskiej, autor książek o przyrodzie – ARKADIUSZ SZARANIEC, który odpowiadał   m.in. na pytania: Po co rośnie trawa? Dlaczego ptaki śpiewają i jak nam pomagają? Skąd i dokąd płynie Wisła?. Uświadomił również uczniów o potrzebnie nie zaśmiecanie, ochronie gatunków zagrożonych oraz jak dbać o środowisko naturalne.

Strona Pałacu w Chrzęsnem

 
Więcej artykułów…
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox