Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1332436
DzisiajDzisiaj333
WczorajWczoraj675
Ten tydzieńTen tydzień1741
Home Katecheza w Szkole Podstawowej Biblia i Ty i Rok Wiary

Biblia i Ty i Rok Wiary

Kl.2

Modlitwa – spojrzenia z miłością na krzyż, i z krzyża na nas. Cała PRAWDA między człowiekiem i Bogiem jest zapisana w Biblii. Wychodzę z dwoma księgami za drzwi, by powrócić, by mnie zaprosili(!) z tymi księgami do klasy. Jedna księga „Biblia (Rodzinna)”, druga „Klucz do Biblii”. Umieszczam je wysoko nad głową, na wysokości krzyża.

 

Słuchowisko PR (Poslkiego Radia) „Stworzenie świata”. Twórcy radiowi, teatralni lepiej to zrobią od nas, dostali do tego talenty i wykształcenie. Człowiek jest drogą kościoła, nie odwracajmy porządku naturalnego do góry nogami, bo w ten sposób dobrej teologii nie zbudujemy (nie napiszemy). Taki mały przykład – a cieszy. Reżyser zaplanował, aktorzy grają, muzyk dba o dźwięk, dzieci w klasie 2-giej w Zespole Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce malują.

W słuchowisku wyjaśniają znaczenie imienia Adam – to człowiek. Biblijna opowieść o stworzeniu świata, to opowieść o relacji Boga i świata i o stworzeniu (w tym sensie) człowieka. Nie dosłowność biologiczno-geograficzno-malarsko... itd. Ma sens teologiczny, a nie przedmiotów szkolnych. Pada w tym odcinku pytanie - „skoro Bóg jest taki dobry, to dlaczego mnie to spotkało, że straciłam - dobrze, że tylko na chwilę - wzrok?”

Obsada:

Krzysztof Kowalewski, Piotr Fronczewski, Krzysztof Kolberger, Kazimierz Kaczor, Wiesław Michnikowski, Gabriela Kownacka, Jerzy Bończak, Jan Kociniak, Emilian Kamiński, Henryk Machalica, Wojciech Malajkat i inni.

Opowiadania są przeniesione w czasy współczesne, co pomaga zrozumieć dzieciom ich sens i ukazuje aktualność Biblii w XXI w. ,,Biblia i Ty" to wspaniały prezent z okazji I Komunii Świętej – zachwalają różni wydawcy i księgarnie religijne http://www.pasterz.pl/sklep/product_info.php?products_id=492.

Gra musi być najlepsza z możliwych, realna i realistyczna w najlepszym wydaniu. Żadnych na niby, podróbek, amatorszczyzny, pozorów i pozorowania życia i przekazu wiary (tradycją jedynie i to nie najwyższych lotów).

 

kl.”0”

Marchewki, warzywa i owoce w koszu i Pismo Święte. Po drodze i w klasie robię zdjęcia, bo jak nie „ CIESZYĆ SIĘ DOBREM” robót przy Orliku i nowym boisku, i w ogóle. Jak to dobrze, że jest jakaś mama z nami, nic nie może się dziać po kryjomu, potrzebni są świadkowie, katechezy są czymś najpowszedniejszym z powszednich, światłem na oświecenie... wszystkich szukających Prawdy.

 

kl.4

Temat -  Być Kościołem = kawałek nieba na ziemi

 

1) To, co dzieje się między człowiekiem i Bogiem jest zapisane w Biblii, czyli Piśmie Świętym

2) To dzieje się na naszych oczach, także na katechezach (lekcjach religii) itp.

3) To jest życie (Życie) i Żywy Bóg

4) Jest PRAWDA!

 

Słuchowisko wkomponowało się także w „wydarzenie katechezy” w tej klasie. Tytuł cyklu słuchowisk „Biblia i TY”. Mogę rozszerzyć na „Bóg i TY”, „Prawda i TY”.

Kilku uczniom pokazuję „żółte kartki”, w myśl zasady „zero tolerancji dla chamstwa”. Nie możemy być bardziej tolerancyjni z nimi, niż sędzia piłkarski. Zasady muszą obowiązywać, by obronić dobro (rozumiem nauczycieli z Suwałk, którzy podali 11 uczniów do sądu, chyba zbyt późno chcieli włączyć proste, jasne zasady, gdy chamstwo zdominowało już zbyt dużą część życia ich szkoły).

 

To jest moja „Wojna i pokój” codzienny/codziennie, w realu i na blogu. Mam też – na szczęście – swoją Jasną Polanę.

 

Przed ostatnim słuchowiskowym dniem stwarzania pytam, czy rozumieją równoległość i równoczesność akcji. Bóg stwarza świat dla każdego z nas dziś, teraz, w tym miejscu życia, w którym JESTEŚMY!

 

Ależ wyszła inkulturacja, ale jesteśmy prowadzeni za rękę, ucho, oczy, serce, umysł... PRZEZ? No! - przez kogo? Przez co? - trzeba nam dorosłym postawić to pytanie z całą mocą (nie tylko w Rok Wiary). Przyjmę w dobrej wierze mądre wyjaśnienie przypadkowości życia. Ale w ogóle trzeba myśleć, by zasłużyć sobie na zaszczytny tytuł homo sapiens?!

 

Kl.3

Mój system wychowawczy ujawnia się przy okazji modlitwy klasowej na początku lekcji religii (katechezy). Panować nad sobą, szanować innych i ich kulturę. Jeśli nie umiem panować nad sobą – pół biedy, można potrenować, a nawet się nauczyć. Ale jeśli ktoś nie chce, to niech zna znaczenie i konsekwencje swego zachowania. Niech nie oszukuje siebie i reszty nas i Boga, nie kłamie, nie trwa w kłamstwie, oczekując nawet akceptacji tego swojego zachowania...

W modlitwie stajesz się człowiekiem duchowym, jesteś Kościołem, stajesz się drogą kościoła, po jakiej Bóg chce iść i być obecny w naszym wspólnym świecie. Plus to, co w innych klasach (się objawiło).

 

Nie ma katechizacji, ewangelizacji bez inkulturacji! Zainwestowałem 2.40 z WAT- em w ściągnięcie tego odcinka z „chomikuj.pl”. To była świetna inwestycja, wyznałem księdzu na przerwie, że sam jeszcze wszystkich wątków i aspektów, wymowy tego słuchowiska nie ogarnąłem, odkrywa się ono w miarę potrzeb grupy, klasy, na miarę szczerości własnych pytań :-)

 

Biblia i Ty, nie jak bajkowy opis, i bajkowy Adam i Ewa.... Teologia stwarzania, a nie...

 

Przemawiają, grają, uczą (transmitują prawdę) nie tylko nasze funkcje (strukturalizm opacznie), ale nasze wyposażenie bytowe, nasze naturalne talenty i zdobyta (wyuczona) wiedza, rozwinięte sprawności. Nie odsuwajmy tego naturalnego boskiego(!) mechanizmu z naszej praktyki codziennej. Łaska może budować na naturze, nie może jej ignorować. Można i trzeba być podejrzliwym wobec takich kanałów łaski, które lekceważą boskie obdarowania naturą tego świata.

 

Kl.1

Boże! - jak oni słuchają. Najlepiej ze wszystkich dotychczasowych klas. Oczywiście w mniejszej dawce. Tyle, żeby było w sam raz i z przerwami na pytania-dialogowe.

 

Katecheza? Lekcja religii? - to zająć ich czymś duchowym, Bogiem. Najlepiej prosto z mostu, zgodnie z talentami danym przez Stwórcę w ramach jakiejś żywej wspólnoty (inkulturacja głupcze!).

 

Kl.6

T: Religia jest Życiem

 

1) To się dzieje naprawdę wśród nas.

2) Jest Prawda!

3) Religia, wiara, modlitwa = życie, także lekcje religii = REALIZM!

4) Bóg i Ty. Biblia i Ty. Religia i Ty. Prawda i Ty.

 

Ot, takie radiowe mistyczne ujęcie. Bóg wszędzie i zawsze. A co my robimy z naszą wiarą? Obrazkową bajkę dla (nie)grzecznych dzieci. Często - niestety – jest to infantylizm. Infantylna wiara (religia) jest przeszkodą dla rozwoju wyższej kultury. Jest też realnym problem Polaków 2012 (czyż nie jest często źródłem innych problemów, nie tylko osobistej i rodzinnej, ale i społeczno-politycznej natury?).

Czy zechcemy (będziemy) rozmawiać o wierze poważnie, poważnej, prawdziwej w naszych rodzinach, parafiach i stowarzyszeniach, które wszak powołują się chętnie na tzw. wartości chrześcijańskie?!

 

Kl.5

Rozmowa z księdzem proboszczem w pokoju nauczycielskim – nie tylko w zakrystii :-) - nakierowała ostatnią godzinę katechezy na Rok Wiary. Że zacznie się 11 października w Watykanie, we wszystkich katedrach świata, i naszej św. Floriana na Pradze, i we wszystkich kościołach parafialnych, misyjnych... INKULTURACJA WIARY WE WSPÓLCZESNYM ŚWIECIE CAŁYM (jak w Koronce do Miłosierdzia).

 

A co Ty możesz zrobić? Szukaj materiałów w Internecie, drukuj je, przynieś do szkoły, rozmawiaj ze swoimi koleżankami i kolegami (twórzmy taką modę, modę na rozumną wiarę, na wiarę i rozum), rozlepiaj plakaty, a przede wszystkim zmobilizuj siebie i swoja rodziną, by przyjść na MSZĘ INAUGURACJI RW'2012 (ksiądz ogłosi szczegóły). To od każdego z nas zależy obecność i kształt wiary w życiu tzw. wspólnoty lokalnej mieszkającej, pracującej, uczącej się, modlącej w Strachówce (w szkole, parafii, gminie...).

 

Zakończyłem/liśmy modlitwą o zesłania: Niech ten Rok będzie działaniem Ducha św. w każdym z nas... Niech zstąpi na nas, na nasze wspólnoty i odnowi oblicze całej ziemi.

 
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox