Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1334467
DzisiajDzisiaj303
WczorajWczoraj627
Ten tydzieńTen tydzień3772
Home Katecheza w Szkole Podstawowej Katechezy 22.10.2012

Katechezy 22.10.2012

 

Kl.2

 

Rysują ze zdjęcia papieża, na przyjazd Gościa, ks. Rafała Paździocha z Caritasu diecezjalnego. Pomodliliśmy się, aby Bóg prowadził rękę każdego ucznia i powiększał jego talenty. W modlitwie Bóg nas dotyka skrzydłem Ducha Świętego – delikatnie, ale namacalnie.

Daję tło słowno-muzyczne, głos papieża opowiadającego o piosence. „Wyjechałem z nią z Polski 23 lata temu i odtąd zawsze mi towarzyszyła”. Pan kiedyś stanął na brzegu... także naszego życia. Zauważyliśmy do tej pory lub nie - po to są między innymi katechezy, by wzrok, słuch i wszystkie zmysły wyostrzyć, w wierze rozumnej. Fides et ratio! - na zawsze razem :)

Pytałem siebie dziś rano, czy zaznam jeszcze chwil spokoju w życiu w mojej gminie Strachówka? O dziwo, właśnie przyszła na parę minut. W tej chwili. Niezbadane są wyroki Opatrzności, z pomocą papieża :)

 

Ważny był z rana nowy wpis na Fb, pojawiła się - w tym jedynym „na dzisiaj” realnym świecie naszego osobowego dialogu - nowa osoba ze szkoły. Rośnie szansa na coraz większe otwarcie, kropla drąży skałę :)

Facebook jest nieocenionym narzędziem właśnie dla nas, tu i teraz, zanim wymyślą coś nowego-lepszego. Pyta nas demokratycznie i najbardziej wprost „o czym teraz myślisz?”! - zapraszając do otwartego świata otwartych ludzi :)

 

Kl.5

Temat – Internet w służbie misji i ewangelizacji.

Udało się włączyć i pokazać fragment filmów: o Soborze Watykańskim II i naszego nauczycielskiego (całego zespołu) do Wilna itd. Nie rozpoznali Ostrej Bramy, myśleli, że Częstochowa, co nie jest pierwszym sygnałem, że zmienia się topografia polskiej tożsamości i myślenia.

 

Kl.6

Temat -  Spotkania Młodych, Rio de Janeiro 2013

 

1) Internet zbliża ludzi

2) Od ans zależy, co jest w Internecie i co oglądamy

3) Jest strona szkoły www.zsstrachowka.pl i strona szkoły na Facebooku (w „Księdze twarzy”)

4) Pytanie najważniejsze na Fb brzmi, „o czym teraz myślisz”? - POKAŻ SWOJE MYŚLENIE!

 

Jaki jest związek między Papieżem, Rio de Janeiro i Internetem?

Podprowadził nas do tego tematu „Dzień Papieski” w szkole, w związku z uroczystym wręczeniem legitymacji wolontariuszom, bo ja, a ja-katecheta, wszystko chcę zobaczyć szeroko otwartymi oczami, sercem i obiektywem, a potem natychmiast, w każdym bądź razie bez zbędnej zwłoki, pokazać im i całemu światu. Jestem katechetą, misjonarzem, cyber katechetą, cyber misjonarzem, staram się – jak moge i potrafię – być aktywnym w szkole Nowej Ewangelizacji. Taki czas, takie stoją przed nami wyzwania, takie nam dano (podarowano) możliwości.

 

Myślę też o sobie, „zawsze byłem taki, reagowałem na to, co się dzieje”. Tym była też dla mnie kiedyś Solidarność i KONIECZNOŚĆ zaangażowania, natychmiast!

 

Kl. 3

Mam dla nich zagadki dźwiękowe, z materiałów nagranych ostatnio: obrzęd nadawania różańców, wyznanie wiary klasy 5-tej, ale i śpiew papieża.

 

Różańce mówią nam dużo więcej, niż niektórzy by chcieli (woleli by może zapomnieć, ale mleko się rozlało). Bo oto dzieci zaskakują mnie pytaniami - „czy to już komunijne, czy na całe życie itp.” Ale nie tylko to. Powtarzają bezmyślnie pytanie „czy pan nas będzie przygotowywał do I Komunii”, „kiedy pan nas będzie przygotowywał...”. Jakby nie rozumiały, w czym przed chwilą uczestniczyły i co się dziej w ich przed-komunijnym życiu. Łatwo namącić w głowach, pozmieniać  znaczenia pojęć... i nie poczuwać się do odpowiedzialności. To właśnie nazywam deprawacją publiczną.

 

Kl.1

Ile działań naraz w naszej szkole i wokoło niej! - wizytacja komisji gminnej budżetowo-budowlanej, rozstawianie sprzętu audio-video na sali, opieka nad powierzoną mi klasą, a tu wzrok słabnie, ślepnie i  inne organy wchodzą w stan podwyższonego pompowania i wrzenia. Nie uwierzycie, co stało się dla starego katechety ostoją! Myśl jasna jak błyskawica - będzie wprowadzenie sztandaru! Będzie hymn! WIELKA PORZĄDKUJĄCA ROLA SYMBOLI  w życiu! Jak to dobrze, że są, i że jest wiara i rozum.

 

Kl.4

Niektórzy chcą zdać sprawę z pracy domowej. Sprawdzili na krzyżach misyjnych w swoich parafiach, kiedy były u nich „dni religijnego ożywienia i odnowy”. Tylko trochę ich zająłem – bo po sporej dawce Caritasu na sali gimnastycznej (Deus Caritas est) bo dłuższe gadanie byłyby  jak religijne dożynki - ile można jednego dnia, w kółko, o Bogu, modlitwie, różańcu itd. Im i mnie, katechecie, chwatit :-)

 

 

 

 

 

 

 

 
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox