Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1035667
DzisiajDzisiaj350
WczorajWczoraj605
Ten tydzieńTen tydzień2264
Home Współpraca i wiedza kluczem do sukcesu Zajęcia społeczno-obywatelskie, zajęcia - wioska

Zajęcia społeczno-obywatelskie, zajęcia - wioska

ZAJĘCIA SPOŁECZNO – OBYWATELSKIE

Cele zajęć to: zdobycie umiejętności znajdywania i wykorzystywania informacji o życiu społecznym i kulturalnym; krytyczna analiza informacji medialnych; nabycie umiejętności przygotowywania krótkich form dziennikarskich. Dlaczego media? Ponieważ media to czwarta władza. Na każdym kroku jesteśmy atakowani przekazami medialnymi, dlatego jedną z kluczowych umiejętności dla uczniów kształconych do realiów przyszłości jest krytyczna analiza tych przekazów oraz umiejętność poruszania się w zdigitalizowanym świecie. Przyglądaliśmy się zmianom, jakie dokonały się na przełomie kilkudziesięciu lat w prasie, Internecie i telewizji. Nie chcąc pozostać jedynie w pozycji odbiorców, sami piszemy teksty oraz uczymy się nagrywać krótkie materiały dziennikarskie. Najważniejsze i najtrudniejsze, co staramy się robić, to poszukiwanie tematów bliskich uczniom, ale i nurtujących lokalną społeczność.

 

ZAJĘCIA WIOSKA

Zajęcia WIOSKA, opisane na stronie Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego, uczą samorządności, zgodnej pracy w grupie i wdraża do odpowiedzialności za wspólne dobro. Integruje on wiedzę zawartą w obowiązującym programie różnych przedmiotów, które przez uczniów są postrzegane, jako zupełnie niezależne od siebie elementy i pozwala twórczo je łączyć w jedna całość, np. swobodne pisanie, plastyka, matematyka itp. Uczestnicy programu świetnie się bawią, a jednocześnie zdobywają też ogromną wiedzę w wielu dziedzinach, które nie są objęte programem szkolnym, choć powinny być. Np: Jak wygląda umowa? Co to jest hipoteka i jak można zaciągnąć pożyczkę w banku? Jakie są formy zarządzania wioską? Kto i jak decyduje o wydatkach i podejmuje decyzje merytoryczne i finansowe? Po co są podatki? Jak wyliczyć cenę produktu? Co to jest przetarg? Po co się ubezpieczać?

W tym roku w wiosce zamieszkają:

WILLOW: 19 lat, fryzjerka. Nosi włosy w styli ombre. Lubi psy , rybi i kolor różowy. Jej hobby to malowanie.

EWELINA: 20 lat; pracuje jako rehabilitantka dzieci. Lubi dzieci.

KARA: 20 lat; mieszkała w Nowym Jorku, przeprowadziła się do Polski. Zamierza wspólnie z koleżanką otworzyć salon fryzjerski.

CRASZ WUJKA: ma 30 lat, przeprowadził się od mamy, jest bezrobotny, ale chce zostać policjantem. Jego ulubione sporty to hokej, piłka nożna, golf.

KRASNAL: 34 lata. Lubi jeździć na wyścigowych motorach i kładach. Uczestniczy w rajdach. Prowadził własną firmę motorową, ale teraz rozpoczyna karierę prywatnego detektywa.

BEJRZTARZ: 28 lat, prowadzi sklep spożywczy. Jego rodzina lubi sport.

KAŚKA: 30 lat. Mama 3-letniej ZUZI. Pracuje w przedszkolu, ale chce otworzyć sklep z ubraniami. Jej mąż pracuje w Afryce jako lekarz. Ma psa, kota, papugę i chomika.

SARA: 20 lat. Lubi psy, koty i ryby. Prowadzi salon manicure.

FATIMA: 32 lata, maluje, śpiewa po hiszpańsku, ma kawiarnię artystyczną, lubi książki.


 

 
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox